Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir?

Denge bozuklukları, bir KBB hekiminin sıklıkla karşılaştığı şikayetlerdendir. Vertigo, kısaca hareket illüzyonu veya halüsinasyonu olarak tarif edilir. Bu hareket rotatuar veya lineer olabilir. Rotatuar vertigo genellikle periferik vestibüler sistem patolojilerinde görülmesine rağmen nadiren santral sebepli de olabilir. Aralarında kesin sınırlar olmamasına rağmen değişik isimlerle anılan denge bozuklukları vardır. Bunlar dizziness, unsteadiness ve lightheadedness olarak sayılabilir. Bu bozukluklar hastalar tarafından "düşecek gibi oluyorum", "yer ayağımın altından kayıyor", "cisimler yer değiştiriyormuş gibi geliyor', "başım sanki omuzlarımın üstünde değil" gibi cümlelerle ifade edilir. Tüm bu denge bozukluklarından vertigo olarak bahsedilecektir.

Vertigonun etyolojisinde periferik veya santral vestibüler patolojiler, vizüel hastalıklar, serebellar, piramidal, kardiak veya metabolik hastalıklar ve organ yetmezlikleri de rol oynayabilir. Bu nedenle vertigolu hastaların çok dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Anamnez vertigolu hastalarda çok önemlidir. Vertigonun özellikleri, birlikte bulunan diğer semptomlar, özgeçmiş araştırılmalıdır. Mutlaka sorulması gereken sorular şunlardır.

. Oda mı dönüyor yoksa düşme hissi mi mevcut ?

. Baş dönmeniz ne zaman başladı ?

. Sürekli mi yoksa ataklar halinde mi oluyor ?

. Ataklar halindeyse bir atak ne kadar sürüyor ?

. Ataklar hangi durumlarda ortaya çıkmaktadır ? Hareketlerle artış gösteriyor mu?

. Ataklar sırasında tamamen normal misiniz ?

. Birlikte işitme kaybı veya kulak çınlaması var mı ?

. Birlikte bulantı - kusma var mı ?

. Baş dönmesinin ortaya çıktığı veya arttığı pozisyonlar var mı ?

. Yürüyüş bozuklukları var mı ?

 . Bayılma veya bilinç kaybı oluyor mu ? 

. Daha önce böyle şikayetleriniz oldu mu? .

. Sigara veya alkol içiyormusunuz?

. Kafa travması veya herhangi bir ameliyat geçirdiniz mi?

. Sizce bu şikayetin sebebi nedir?

Bu sorulara alınan cevaplara göre eklenecek sorularla baş dönmesinin şekli veya etyolojisi hakkında bir fikir edinilebilir. Anamnezi takiben şu değerlendirmeler, şüphelenilen ön tanıya göre seçilerek yapılır.

 

KBB  Muayenesi

Vestibüler (Denge) fonksiyon testleri

Odyolojik tetkikler

Nörolojik muayene

Rutin Laboratuvar tetkikler

EKG, EEG, CT, MRI